![]() |
|
|
|
|
#1 |
|
Junior Member
Data înregistrării: 02-02-2009
Postări: 2
|
mi-am cumparat si eu Nikon COOLPIX S210 Negru si are acumulator separat. acum nu stiu daca trebuie si asta formatat cum trebuia facut la telefoane..in manual nu zice nimic de treaba asta. ma puteti ajuta? cum e?:confused:
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Senior Member
Data înregistrării: 26-01-2009
Postări: 122
|
Bateriile Li-ion nu necesita formatare. nici la telefoane nu este necesara aceasta procedura.
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Junior Member
Data înregistrării: 26-01-2009
Postări: 28
|
chestia cu formatarea este un mit de pe vremea bateriilor NiMH, unde se spunea ca bateriile au "memorie" in ceea ce priveste capacitatea de energie stocata. Au fost si exista discutii mari si in ceea ce priveste acele baterii daca necesita sau nu formatare, concluzia nu este una clara pana in momentul de fata. In schimb asa cum s-a mentionat si mai sus parerea unanima este ca bateriile Li-ion nu necesita formatare.
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Member
Data înregistrării: 26-01-2009
Postări: 49
|
si prostii aia de la care am cumparat toate telefoanele m-au pus sa mi le formatez. credeti ca asta mi-a afectat bateria?
|
|
|
|
|
|
#5 |
|
Member
Data înregistrării: 26-01-2009
Postări: 71
|
Nu, ideea este ca in cazul telefoanelor mobile...cel putin cele mai noi (cativa ani), in momentul in care bateria este complet incarcata...telefonul decupleaza sursa de alimentare astfel ca in baterie nu mai intra curent.
|
|
|
|
|
|
#6 |
|
Junior Member
Data înregistrării: 30-01-2009
Postări: 7
|
chiar daca nu face parte din categoria asta, cu bateriile la laptop cum este?
|
|
|
|
|
|
#7 |
|
Senior Member
Data înregistrării: 26-01-2009
Postări: 109
|
eu am un laptop dell la care nu am formatat bateria si ma tine si acum ca in prima zi....aproape 3 ore pentru bateria de 6 celule
|
|
|
|
|
|
#8 |
|
Senior Member
Data înregistrării: 26-01-2009
Postări: 429
|
fiind vorba tot de baterii li-ion nu au nevoie de formatare
|
|
|
|
|
|
#9 |
|
Member
Data înregistrării: 30-01-2009
Postări: 31
|
La notebook este un pic mai complicat. Ideea de baza este ca intradevar nu se formateaza bateria in sensul ca se tine la incarcat n-spe ore sau mai stiu eu ce bazaconii. Insa....bateria unui notebook isi pierde cu timpul din calitati din 2 considerente:
- nu se tine cont de un anume ciclu incarcare descarcare, si se foloseste doar alimentarea de la priza - bateriile, din pacate au fost gandite de producatori ca si parte consumabila pentru notebook, timpul de utilizare pana la "scaderea considerabila a autonomiei" diferind de la producator la producator. Avand in vedere primul criteriu aici sunt doua feluri de producatori: cei care folosesc o modalitate de alimentare similara cu telefoanele; in momentul incarcarii 100% a bateriei taie practic alimentarea bateriei si o ocoleste, si cei care nu opteaza pentru aceasta "pauza" iar curentul intra in continuare prin baterie ajungand la sursa. Ideea este ca orice baterie de laptop trebuie periodic folosita la maximum adica indiferent de locul unde va aflati rulati totul pe baterie dupa care o reincarcati. Multi utilizatori merg pe ideea ca daca nu folosesc bateria nu se strica. Din pacate acest lucru este eronat in realitate desi este logica ratiunea. Nu pui bateria in laptop, stai doar cu alimentatorul, ar trebui sa functioneze si chiar functioneaza. Din pacate producatori gen HP integreaza in baterii un chip care dupa 6 luni de la prima activare incepe sa scada progresiv performantele bateriei pana vine nevoia de inlocuire. Nu e fair play dar asa cum am mentionat, bateriile sunt considerate consumabile |
|
|
|
![]() |
| Thread Tools | Search this Thread |
| Display Modes | |
|
|